Zdravé dítě je spontánní, hlučné, neklidné, emocionální a barevné

Zdravé dítě je spontánní, hlučné, neklidné, emocionální a barevné / Psychologie

Dítě se nenarodí, aby zůstalo, nedotýkalo se věcí, nebylo trpělivé nebo se bavilo. Dítě se nenarodí, aby sedělo, sledovalo televizi nebo si hrálo s tabletem. Dítě nechce být po celou dobu ticho.

Musí se pohybovat, zkoumat, hledat nové věci, vytvářet dobrodružství a objevovat svět kolem nich. Učí se, jsou to houby, narození hráči, lovci pokladů, potenciální zemětřesení.

Jsou to svobodné, čisté duše Snaží se létat, nestojí stranou, připoutají se nebo si na okovy kladou. Nedělejme z nich otroky dospělého života, spěchu a nedostatku představivosti svých starších.

Nezacházejme je v našem světě rozčarování, Pojďme zvýšit jejich kapacitu pro úžas, zaručit jim emocionální, sociální a kognitivní život bohatý na obsah, v květinových parfémech, ve smyslovém projevu, v radostech a poznání.

Co se děje v dětském mozku, když hraje?

Výhody hry pro děti na všech úrovních (fyziologicko-emocionální, behaviorální a kognitivní) nejsou záhadou. Ve skutečnosti můžeme hovořit o více vzájemných souvislostech, které má:

 • Upravte svou náladu a jeho úzkost.
 • To upřednostňuje pozornost, učení a paměti.
 • Snižuje neuronální napětí, podporuje klid, pohodu a štěstí.
 • Zvětšete svou fyzickou motivaci, díky tomu svaly reagují povzbuzováním k hře.
 • To vše upřednostňuje optimální stav představivosti a kreativita, která jim pomáhá užívat si fantazie, která je obklopuje.

Společnost krmila hyperpaternality nebo, co je stejné, posedlost rodičů, protože jejich děti dosahují specifických dovedností, které zaručují dobrou profesi v budoucnosti.

Jako společnost a jako pedagogové zapomínáme, že děti nemají cenu za školní poznámku a že tím, že nepřestáváme usilovat o prioritu výsledků, opomíjíme dovednosti pro život.

Hodnota našich dětí je hodnota malých lidí, kteří potřebují nás, abychom je milovali nezávisle, nejsou definovány svými úspěchy nebo neúspěchy, ale svou povahou jsou jedinečné.

Jako děti nejsme zodpovědní za to, co dostáváme v dětství, ale jako dospělí jsme plně zodpovědní za jeho ustavení.

Zjednodušte dětství, dobře se vzdělávejte

To, že každý člověk je jedinečný, je něco, co často říkáme, ale že jsme opravdu málo internalizovaní. To se odráží v prostém faktu: zavádíme řadu pravidel, abychom vzdělávali všechny naše děti. To je opravdu rozšířená chyba a není vůbec v souladu s tím, co považujeme za jasné (každá osoba je jedinečná).

Není proto divu, že se střet naší víry a našeho jednání je v rozporu s výchovou. Na druhé straně, jak říká Kim Payne, profesor a poradce ze Spojených států, Vychováváme naše děti nad rámec čtyř pilířů:

 • Příliš mnoho informací.
 • Příliš mnoho věcí.
 • Příliš mnoho možností.
 • Příliš mnoho rychlosti.

Zabraňujeme jim v průzkumu, přemýšlení nebo osvobození od napětí, které doprovází každodenní život. Přebíráme je technologií, hračkami, školními a mimoškolními aktivitami, deformujeme dětství a co je vážnější, bráníme jim v hraní a rozvoji.

V dnešní době děti tráví méně času venku než lidé, kteří jsou ve vězení. Proč? Protože je necháváme „bavit a zabírat“ v jiných činnostech, o kterých si myslíme, že jsou nezbytnější, a snaží se je udržet neznečištěné.

Proč změnit

To vše je nesnesitelné a především velmi znepokojivé. Pojďme diskutovat o některých důvodech, proč bychom to měli změnit ...

 • Nadměrná hygiena zvyšuje možnost vzniku alergií u dětí, jak ukázala studie nemocnice v Göteborgu ve Švédsku.
 • Nedovolit jim užívat si venku je mučení uvězňuje svůj tvůrčí a rozvojový potenciál.
 • Udržujte je nalepené na obrazovce mobilu, tabletu, počítače nebo televize To je vysoce škodlivé na fyziologické, emocionální, kognitivní a behaviorální úrovně.

Mohli bychom pokračovat, ale ve skutečnosti si myslím, že většina z nás to již zjistila existují nespočetné důvody, které ospravedlňují, že zničíme kouzlo dětství. Jako pedagog Francesco Tonucci potvrzuje:

„Dětská zkušenost by měla být jídlem školy: jejich život, překvapení a objevy. Učitel nás vždycky nechal vyprázdnit kapsy ve třídě, protože byly plné svědků z okolního světa: brouky, struny, obchodní karty ... Teď bychom měli udělat opak, požádat děti, aby ukázaly, co mají v kapsách. Tímto způsobem by se škola otevřela životu, přijímala děti se svými znalostmi a pracovala kolem nich..

To je bezpochyby mnohem zdravější způsob, jak s nimi pracovat, vzdělávat je a garantovat jejich úspěch. Pokud na to kdykoli zapomeneme, musíme dodržet následující: "Pokud se děti nemusí naléhavě dostat do vany, nehrály dost.". To je základní předpoklad dobrého vzdělání.

Příběhy vzdělávat šťastné děti Příběhy vzdělávat jsou velmi potřebné, pokud chceme vzdělávat naše děti moudrým způsobem. Jaké máme k dispozici příběhy? Přečtěte si více "